3 квітня виповнюється 114 років від дня народження Степана Олійника - відомого українського поета-гумориста, сатирика, журналіста (1908-1982).
Понад 50 років він працював у літературі і журналістиці.
Його знала вся Україна, а популярність була вражаючою. Злободенні, гостросюжетні вірші, гуморески, фейлетони упродовж десятиліть не сходили зі шпальт газет, журналів, радіоефіру, а книжки видавалися багатомільйонними накладами. Він викривав ницість, хабарництво, сутяжництво.
Народився Степан Олійник у с.Пасицели (нині Одещина) в багатодітній родині хліборобів. Після закінчення початкової школи продовжив навчання в Одеській школі імені Лесі Українки і коперативному технікумі. Ще в дитинстві почав писати вірші.
З 1929 р. працював у редакції одеської окружної газети "Червоний степ".
Під час навчання в Одеському педінституті його родину "розкукулили" і Степана відрахували, як "сина "ворога народу". Працював на кораблі стерновим. Через рік відновився в інституті, але його заарештували за те, що батько був розкуркулений і репресований, а Степан ходив на лекції у сорочці-вишиванці і писав вірші українською мовою. Невдовзі його випустили, можливо, через звернення однокурсників до Всесоюзного старости М.Калініна.
Після закінчення педінституту Степан Олійник працював викладачем української мови і літератури на Херсонщині в сільськогосподарському технікумі. З 1935 р. - працював у республіканських газетах. Як кореспондент об'їздив Одещину, публікував свої поезі. Не злякавшись погроз, хоч був м'яким і інтелігентним, відмовився від "співпраці" з НКВС.
Під час Другої світової війни працював на радіостанції імені Т.Шевченка в Саратові, був літературним кореспондентом.
Протягом багатьох років Степан Олійник був співробітником та членом редколегії сатиричного журналу "Перець", завідував відділом фейлетонів журналу.
"За своє життя Степан Олійник став автором 22 збірок сатиричної і гумористичної поезії, 100 фейлетонів, 5 поем, 2 лібрето до опер ("За двома зайцями", "В степах України"), літературних сценаріїв до 3 фільмів. Вірші поета вирізняються гострою побутовою сатирою, народним гумором.", - Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України.
Відомий кінорежисер Леонід Гайдай розповідав, що історія знаменитого фільму "Пес Барбос і незвичайний крос" почалася з фейлетону Степана Олійника. Фільм закупили десятки країн світу.
Степан Олійник написав багато віршиків і для дітей.
Немає коментарів:
Дописати коментар